Galatasaray nasıl ikinci tura çıkar? Galatasaray nasıl ikinci tura çıkar?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin hakem atamalarında son sözü söylediği iddia edildi. Eski hakem Ali Palabıyık, Habertürk yayınında yaptığı açıklamada, "Mehmet Büyükekşi hakem atamalarında her zaman son sözü söyler. Atamalar masasına gelir o onaylar veya reddeder. Bu atamaların nasıl yapıldığının kimse bilmiyor" dedi.

Palabıyık, VAR hakemlerinin eğitim seviyesinin artırılması gerektiğini belirterek, "VAR konusu Türkiye'de kangren oldu. Günden güne de problem artıyor. VAR hakemlerinin eğitim seviyesini artırmadığımız sürece bunu devam ettirmek zor. VAR hakem kadrosu kısıtlı. Son dönemdeki hatalar akıl almaz duruma geldi, anlam veremiyoruz" diye konuştu.

Palabıyık, hakem atamalarının algoritma ile yapıldığını ancak son sözün Büyükekşi'ye ait olduğunu söyledi. "Hakemler algoritma ile atanır, Mehmet Büyükekşi'nin önüne gelir. Mehmet Büyükekşi hangi maçı, hangi hakemin yöneteceğine karar verir" ifadelerini kullanan Palabıyık, "Hakemlerle bu kadar iç içe olan, bu kadar hakemlere müdahil olan, her şeye karışan bir TFF başkanı hiç görmedim" dedi.

Hakemliği döneminde Büyükekşi'nin kendisine "kasıtlı olarak yanlış karar veriyorsun" dediğini de belirten Palabıyık, Halil Umut Meler'e saldırı sonrası liglerin devam etmesi hakkında da şunları söyledi: "Futbolun devam etmesi gerekiyor. Mehmet Büyükekşi kulüplerin isteğiyle hakemlere baskı yaptı. Büyükekşi hakemlerin arkasında olmalıydı."

Palabıyık'ın açıklamaları, TFF'de hakem atamalarına ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Editör: Haber Merkezi