Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), İsrail'in Filistinli yazılımcı Omar A.'yı Malezya'da kaçırmasını engelledi.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemini etkisiz hale getiren yazılımı geliştiren Omar A., İsrail tarafından uzun süredir hedef alındı. Omar A., 2022'de İstanbul'a taşındı.

Omar A., 2022 Eylül ayında Malezya'ya 15 günlük gezi için gitti. İsrail, A.'nın Malezya'ya gideceğini öğrenince harekete geçti.

Üç ayrı hücreyle takipte olan İsrail, Malezyalı yerel kaynaklardan oluşan bir ekip oluşturdu. Liderliğini bir kadının yaptığı iki ayrı grup, 28 Eylül gecesi Malezya'nın simge yapısı Petronas İkiz Kuleleri'ne yakın bir mesafedeki Jalan Yap Kwan Seng bölgesinden Omar A.'yı bir araca zorla bindirdi.

Mossad timi, Hulu Langat bölgesindeki dağ evinde Tel Aviv'le video konferans yöntemiyle 36 saat sorguladıkları Omar A.'ya ağır işkence uyguladı.

MİT, kaçırılma olayını öğrenir öğrenmez Malezya'daki muhataplarına konunun çok acil olduğunu belirterek Filistinli yazılımcının dağ evinden kurtarılması için bulunduğu nokta konumunu gönderdi.

Kira Artışı Sınırı Kalktı: Yeni Kira Zam Oranı %65,07! Kira Artışı Sınırı Kalktı: Yeni Kira Zam Oranı %65,07!

Saatler sonra Malezya Özel Harekat timleri, dağ evine şok baskın gerçekleştirdi. Genç Filistinli sağ olarak kurtarıldı.

Kuala Lumpur Sulh Ceza Mahkemesi, Filistinli yazılımcıyı kaçırıp sorgulayan 11 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Bu önemli operasyonun ardından, geçtiğimiz haftalarda MİT koordinesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de bir Mossad ajanını İstanbul'da yakaladı.

Filistinli Omar A., Türkiye'ye getirildi. MİT kontrolündeki bir Safe House'ta (Güvenli Ev) kalan Omar A., ustası olduğu yazılım çalışmalarına da devam ediyor.

MİT'in başarılı operasyonuyla İsrail'in Filistinli yazılımcıyı kaçırarak casusluk yapma planı suya düştü.

Editör: Haber Merkezi