İzmir merkezli ve Denizli'nin de içinde bulunduğu 99 tekstil şirketinin bir araya gelmesiyle oluşturulan EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, kısa sürede büyüyerek holding haline dönüştü. Ancak, kuruluşundan itibaren hızla genişleyen şirket, 2001 yılındaki ekonomik krizden etkilenerek mali sorunlar yaşadı.

2001'de Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun (BDDK) kararıyla EGS Bank TMSF'ye devredildi ve holdingin yönetimi fonun kontrolüne geçti. EGS Holding'in çok ortaklı yapısı, TMSF ile ortaklar arasında uzun süren anlaşmazlıklara yol açtı. Şirketin küresel ölçekte hızla büyümesi, döneminde Harvard Üniversitesi'nde ders konusu olmuştu.

İzmir'in ilk AVM'si olarak bilinen Ege Park Mavişehir Alışveriş Merkezi de EGS Holding tarafından kurulmuştu. Holding, İzmir'in gündeminde uzun süre yer alan Basmane Çukuru olarak bilinen parselin ortaklarından biriydi.

Ceza Kesilen Firmalar Hangileri? 2 Firmaya 7 Milyar Lira Ceza Ceza Kesilen Firmalar Hangileri? 2 Firmaya 7 Milyar Lira Ceza

Şirketin tasfiye işlemleri tamamlandıktan sonra İzmir İflas Müdürlüğü, EGS Holding'in iflasının verildiğini duyurdu. Müdürlük, mahkeme kararı ile iflasın saat 11:18'de kesinleştiğini ve tasfiye sürecinin devam ettiğini belirtti.

İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 22/11/2023 tarihli ve 2022/881 Esas sayılı ilamıyla iflas kararı verilen EGS Holding'in detayları, şu şekilde duyuruldu: "MÜFLİSİN ADI SOYADI VE ADRESİ: EGS HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ-VERGİ NO: 3250094106, MERSİS NO: 0325009410600011, AKDENİZ MAH., ŞEHİT FETHİBEY CAD., ERBOY İŞHANI, NO: 41/704, KONAK/İZMİR."

Tüm bu gelişmeler, şirketin dönemsel büyümesinden iflasa kadar geçen süreci ve devam eden tasfiye işlemlerini yansıtmaktadır.