Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuzun çekirdeği, çinko eksikliği sorununa doğal bir çözüm sunuyor. Prof. Dr. Vefik Arıca, çinko eksikliğinin vücutta yaraların oluşması, sık enfeksiyonlar, saç ve tırnakların incelmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğini vurguluyor.

Karpuz Çekirdeği: Doğal Çinko Deposu

Arıca, çinko bakımından zengin gıdaların çinko eksikliğiyle mücadelede önemli olduğunu belirtiyor. Çinko en çok kırmızı etlerde, yumurta sarısında, baklagillerde, sarımsakta ve kabak çekirdeğinde bulunurken, kabak çekirdeğinin çinko açısından zengin olduğunu söylüyor. Karpuz çekirdeği ise kabak çekirdeğine göre yaklaşık 10 kat daha fazla çinko içeriyor.

Kullanım Çeşitliliği ve Sağlık Faydaları

Prof. Dr. Vefik Arıca, karpuz çekirdeğinin iki farklı şekilde kullanılabileceğini açıklıyor. Karpuz çekirdeği kurutularak tüketilebileceği gibi taze karpuzla birlikte de yenilebilir. Hem kurutulmuş hem de yaş karpuz çekirdeği yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı gidermeye ve bağırsak tembelliğini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, karın ağrılarını hafifletmede de etkili olabilir.

Doğal Bir Çözüm: Karpuz Çekirdeği

Prof. Dr. Vefik Arıca'nın açıklamalarına göre, karpuz çekirdeği çinko eksikliğiyle mücadelede etkili bir doğal çözüm sunuyor. Yaz aylarının keyifli meyvesi karpuzun bu faydalı yanı, sağlığımızı desteklemek için sofralarımızda daha fazla yer bulabilir.