Kademeli satış modeli nasıl işliyor?

Kademeli satış modelinde, öncelikle imarlı bir arsada taslak proje ile üretilebilir konut sayısı, daire tipi ve metrekareleri belirleniyor. Daha sonra, konut sahibi olmak isteyenlere daire planına göre arsa payının ön sözleşme ile satışı gerçekleştiriliyor. Bu aşamada kişiler peşin ya da vadeli ödeme alternatiflerini seçebiliyorlar.

Genel olarak ortalama vadede arsa paylarının satışları sonrasında ruhsat alınarak inşaat üretim maliyetleri belirleniyor ve buna göre pay sahiplerinden belli bir kar oranı ile inşaat maliyetlerini ödemeleri isteniyor.

Kademeli satış modelinin avantajları nelerdir?

Kademeli satış modelinin en önemli avantajı, ev sahibi olmak isteyenlere finansal açıdan kolaylık sağlamasıdır. Bu modelde, kişiler arsa payını peşin veya vadeli olarak ödeyebilirler. İnşaat maliyetini ise inşaat bitiminde ödeyebilirler.

Ayrıca, kademeli satış modeli, inşaat maliyetindeki belirsizliğin riskini de ev sahibi olmak isteyen kişilere dağıtmaktadır.

konutttt

Kademeli satış modeli yaygınlaşacak mı?

Konut fiyatlarındaki artış ve finansman koşullarının zorlaşması nedeniyle, kademeli satış modelinin yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu model, ev sahibi olmak isteyen kişiler için önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Kademeli satış modeli ile ilgili sektör temsilcileri ne diyor?

Gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kademeli satış modelinin konuta erişim için alternatif bir model sunduğunu belirterek, "Bu sistem aslında kooperatif üyelik sistemindeki gibi kişilerin önceden kooperatife üye olarak para yatırmaları, yatırılan para ile arsanın alınması gibi değerlendirilebilir. Aşamalı sistemde bu bilinen markaların daha sistemli altyapısı ile sağlanmış oluyor diyebiliriz" dedi.

Özelmacıklı, kademeli satış modelinin yaygınlaşmasının sektöre de olumlu katkılar sağlayacağını belirterek, "Bu model, inşaat şirketlerinin daha erken finansman bulmasına ve proje geliştirme sürecini hızlandırmasına yardımcı olacaktır" diye konuştu.