Anayasa Mahkemesi'nin, kadınların evlilik öncesi soyadlarını kullanma hakkı veren kararı bugün yürürlüğe girdi. Bu kararla birlikte kadınlar, isterlerse artık evlilik öncesi soyadlarını eşlerinin soyadını almadan da kullanabilecek.

AYM, 22 Nisan 2023 tarihinde verdiği kararda, Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesinin birinci ve ikinci cümlesinin iptaline karar vermişti. Bu maddeye göre, kadınlar evlenmekle kocasının soyadını almak zorundaydı. İsteyenler bekarlık soyadını eşinin soyisminin önünde kullanabiliyordu. Ancak bu hak sadece bir evlilik için geçerliydi.

AYM, kararında bu düzenlemenin eşitliğe aykırı olduğuna hükmetmişti. Kararda, "Kadınlar ve erkeklerin evlilik birliği içinde eşit statüde olmaları gerektiği, bu eşitliğin soyadı ile de korunması gerektiği" belirtilmişti.

Yüksek Mahkeme'nin kararının yürürlüğe girmesiyle birlikte, evli kadınlar artık dava açmadan sadece bekarlık soyadlarını kullanabilecek. Kadınlar, evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacakları yazılı başvuruyla bu haktan yararlanabilecek.

Meclis, AYM'nin kararının tersi yönünde bir düzenleme yapmazsa, kadınlar bu haktan yararlanmaya devam edecek. Meclis'in, Yeni Yargı Paketi içerisinde konuyu ele alması bekleniyor.