Konya'da konut fiyatları kredi daralmasına ve kredi faizlerinin yükselmesine rağmen yükselişini sürdürüyor. Şehir merkezinde kayıtlara geçen satılık sıfır konut sayısı 2500'e yaklaştı. Bu konutların içinde 1500'e yakını krediye uygun olarak işaretlenmiş durumda. Fiyatlar dudak uçuklatmaya devam ediyor.

MERKEZDE KONUT FİYATLARI CEP YAKIYOR

İkinci el konutlardaki fiyat artışlarına nazaran sıfır konutlarda artış Selçuklu ilçesinde yüzde 79,12 seviyesinde. Karatay'da bu oran yüzde 70'e düşmüş durumda. Meram'da ise bu rakam yüzde 89,75'e ulaştı.

BİT PAZARINA NUR YAĞDI

Özellikle deprem sonrası "bit pazarına nur yağan" Konya'da ikinci el konutların metrekare fiyatları ve fiyat artışları sıfır konutları solladı.

TÜRKİYE'DE KREDİ PAHALI

Ukrayna-Rusya gerilimi nedeniyle Türkiye'de yabancılara konut satışlarında büyük artış görülmüştü. Konya, yabancıların neredeyse ilgi göstermediği illerden bir tanesi. Buna ve krediye ulaşma gibi etmenlere rağmen mülk sahiplerinin bu artışlara nasıl karar aldığı ise gizemli halini sürdürüyor.

EREĞLİ'DE DÜZEN DİNGİL KALMADI

Deprem bölgesine yakın olan ilçelerden olan Ereğli fiyat artışı 3 merkez ilçeyi sollamış durumda. Ereğli'de 1 yılda artış oranı yüzde 116,17'ye çıktı. Metrekare fiyatı 16.457 TL oldu.

KONYA KONUT BİRİM FİYATLARI

Konya'nın 3 merkez ilçesinde sıfır konutlarda metrekare fiyatları şu şekilde:

  • Meram'da sıfır konut metrekare fiyatı: 21.131 TL
  • Karatay'da sıfır konut metrekare fiyatı: 13.868 TL
  • Selçuklu'da sıfır konut metrekare fiyatı: 19.697 TL

Konya'nın 3 merkez ilçesinde ikinci el konutlarda metrekare fiyatları şu şekilde:

  • Meram ikinci el konut metrekare fiyatı: 21.131 TL
  • Karatay ikinci el konut metrekare fiyatı: 15.000 TL
  • Selçuklu ikinci el konut metrekare fiyatı: 13.750 TL

Konya365.com | Özel Haber