Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler

1.5 metre genişliğinde yürüme alanı garantisi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yaya trafiğinde kaliteyi artırmak ve güvenliği sağlamak amacıyla yeni bir yönetmelik yayınladı. Yönetmeliğe göre, yaya kaldırımları artık en fazla 15 cm yüksekliğinde olacak. Sokağın dar ve genişliğine bakılmaksızın yürüme alanı 1,5 metreden dar olmayacak.

İdare tarafından proje hazırlanması zorunluluğu

Yönetmelik, kaldırım ve yaya yollarının tesis edilmeden önce İdare tarafından proje hazırlanmasını zorunlu kılıyor. Bu sayede, hatalı uygulamaların önüne geçilmesi ve uygulama kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Engel ve maniaların önüne geçilecek

Kuralların hayata geçirilmesi ile birlikte yaya hareket alanları daha erişilebilir hale gelecek. Kaldırım ve yaya yollarındaki engel ve maniaların önüne geçilerek yayanın güvenli ve kesintisiz yürüyüşü sağlanacak.

Millet bahçeleri ve parklarda da düzenleme

Yönetmelikle, millet bahçesi, park ve rekreasyon alanlarındaki tali yürüyüş yollarının da genişliği belirlendi. Bu yolların 1 metre 20 santimetreden daha az genişlikte yapılması yasaklandı.

Editör: Haber Merkezi