İçişleri Bakanlığı koordinesinde Hatay, Ankara, Çankırı ve Konya'da düzenlenen "Kuyu-5" operasyonları, organize suç örgütlerine ağır darbe vurdu. Operasyonlar neticesinde 5 ayrı suç örgütü çökertilirken, toplamda 57 şüpheli gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamasına göre, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı'nın koordinesinde ve İl Emniyet Müdürlükleri KOM Şube Müdürlüklerince desteklenen operasyonlar, organize suç örgütlerine karşı kararlı bir mücadelenin devam ettiğini gözler önüne serdi.

Suç Örgütleri ve Elebaşları

Operasyonlar neticesinde çökertilen suç örgütlerinin elebaşları şu şekilde sıralandı:

  • Hatay merkezde Ömer Kartopu'nun liderliğini yaptığı suç örgütü
  • Hatay İskenderun'da Ali Ak'ın liderliğini yaptığı suç örgütü
  • Ankara'da Alper Aksoy'un liderliğini yaptığı suç örgütü
  • Çankırı'da Recep Armağan'ın liderliğini yaptığı suç örgütü
  • Konya'da cezaevinde olan Faris Çokkaynar'ın liderliğini yaptığı suç örgütü

Operasyon Detayları

Operasyonlar sırasında şüphelilerin silahlı saldırılar, darp ve tehdit, yağma, kaçırma ve fidye talebi gibi bir dizi suç faaliyeti içerisinde bulundukları tespit edildi. Ayrıca, suç örgütlerinin alacak verecek meselelerinde cebir ve şiddet kullandıkları, uyuşturucu ve silah ticareti yaparak haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

El Konulan Eşyalar

Operasyonlar sonucunda, 17 adet ruhsatsız tabanca, 10 adet ruhsatsız tüfek, 5 adet kurusıkıdan çevirme tabanca, muhtelif miktarda uyuşturucu madde ile çok sayıda çek senet ve Türk lirasına el konuldu.

Konya'nın Göz Bebeği Yeniden Hayat Buldu! Konya'nın Göz Bebeği Yeniden Hayat Buldu!

İçişleri Bakanlığı'nın organize suç örgütlerine karşı sürdürdüğü kararlı mücadele, bu operasyonlarla birlikte bir kez daha gözler önüne serildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların devam edeceğini belirterek, "Organize suç örgütlerine karşı mücadelemiz kararlılıkla sürecek," dedi.

Editör: Haber Merkezi