Konya piyasalarında çeyrek altının fiyatı 2815 Türk Lirası'na ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Gram altının fiyatı ise 1660 Türk Lirası seviyesinde seyretmekte. Bu yükselişte, ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması etkili oldu. Analistler, piyasaların dikkatini şimdi ABD'de açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerine çevirdi.

Haziranda aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 3 artışla gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Analistler, üst üste 12 ayda görülen yavaşlama ile yıllık enflasyonun Mart 2021'den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini belirtti. Bu durum, yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri altına olan talebi artırdı ve altın fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesine neden oldu.

Diğer yandan, dolar/TL paritesi de yükseliş trendini sürdürüyor. Dolar/TL paritesi 26 lira 34 kuruş seviyelerine çıkarak son dönemdeki yükselişini sürdürdü. Bu da altın fiyatları üzerindeki etkiyi güçlendiren bir faktör olarak göze çarpıyor.

Piyasalar şu anda ABD'de açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini yakından takip ediyor. Bu veriler, enflasyonun üretici aşamasındaki seyri hakkında önemli ipuçları sunabilir ve altın fiyatları ile doların değerindeki dalgalanmalara yön verebilir. Yatırımcılar, bu verilerin açıklanmasını sabırsızlıkla beklerken, altın fiyatları ve dolar/TL paritesindeki hareketlilik yakından takip edilmeye devam edecek.

SON TAHMİNİNİ DE AÇIKLADI

Piyasa Uzmanı İslam Memiş yaptığı açıklamada "Yıl sonuna kadar hedefi bin 750-bin 800 lira aralığı. Düşüşleri alım fırsatı olarak göreceğim ancak maliyet düşürmek için PARİTE işleminden yararlanmalı.Dolar/TL kurunda geri çekilmeler ile dolar almak, dolar ile onsun gerilemesiyle parite üzerinden alım yapmak" dedi.