ACİL ÇAĞRILARA 10 DAKİKADA ULAŞIM

2022 yılının acil sağlık hizmetleri alanında son derece verimli ve başarılı geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Koç, “İlimizde 86 acil sağlık hizmetleri istasyonumuz, 128 ambulansımız ve profesyonel ekiplerimizle acil çağrılara ilk 10 dakikada ulaşım oranımız merkezde yüzde 98’lerin üzerine kadar yükselmiş durumda. 2022 yılında helikopter ambulanslarımızın ulaştığı vaka sayısı 296 olarak gerçekleşmiştir. Uçak ambulans ile farklı illerden 72 hasta ise aynı dönemde hastanelerimizde tedavi edilmek üzere şehrimize nakledilmiştir” dedi.

4 YILDA 39 İSTASYON

Prof. Dr. Koç, “Fiziki şartları oldukça kötü durumda olan 39 istasyonumuzu dört yıl gibi kısa bir sürede hayırseverlerimiz, belediyelerimiz ve Bakanlığımızın gönderdiği bütçeyle yenileyerek temel ihtiyaç malzemelerinin ve teknolojik cihazların tamamını modernize ettik. İnşaatı devam eden ya da ihale aşamasında olan 23 istasyonumuzla ilgili olarak da çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Toplamda 62 istasyonumuzu yenileme hedefimize inşallah en kısa sürede ulaşmayı arzu ediyoruz” dedi.

GEREKSİZ ARAMA YAPMAYIN

2022 Ocak ayından bu yana gelen 443.799 yardım çağrısına yanıt veren 112 acil sağlık ekiplerinin zaman zaman asılsız çağrılar ile de meşgul edildiğinin altını çizen Prof. Dr. Koç, “Vatandaşlarımızdan ricamız, gerçek hastalara ulaşmayı engelleyecek olan gereksiz çağrılardan kaçınmalarıdır. Unutulmaması gerekir ki meşgul edilen ve gereksiz aranılan her çağrı bir insanın hayatına mâl olabilir” diyerek bu konuda daha duyarlı davranılması gerektiğini söyledi.

SÜRÜCÜLERE AMBULANS UYARISI

Bir insanın hayatını kurtarmak için saniyelerin bile önemli olduğunu, vatandaşların trafikte ambulansa yol vererek bir hayatın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini de vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Hastaların veya yaralıların hayata tutunması için saniyelerle yarışan ambulansın trafikte geçiş üstünlüğü olduğunu unutmayın” diyerek sözlerini tamamladı.