Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Piyasalar, bankanın geçen ay olduğu gibi bu ay da faizi artırmasını bekliyor.

Piyasa anketlerine göre, TCMB'nin politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 20'ye çıkaracağı tahmin ediliyor. Bu artış, Türkiye'de enflasyonla mücadelenin devam edeceğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Türkiye'de Kartlı Ödemeler Ağustos Ayında Yüzde 131 Arttı Türkiye'de Kartlı Ödemeler Ağustos Ayında Yüzde 131 Arttı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, faiz kararının ardından gram altının 2000 lirayı aşacağını tahmin ediyor. Memiş, "Faiz artışı, gram altının yükseleceği anlamına geliyor. Özellikle dolar kurunun da yukarı yönlü ataklar yapması halinde gram altın 2000 lirayı aşabilir" dedi.

Memiş, elinde altın bulunanlara da tavsiyede bulundu. Memiş, "Elinizde altın bulunanlar azaltmak için fırsat kollayanlar eğer ev almayacaksa araba almayacaksa arsa almayacaksa yani elindeki altına ihtiyacı yoksa bu fiyatlardan bozdurmalarına kesinlikle tavsiye etmem. Çünkü yeni rekorlar yolda" ifadelerini kullandı.

Haberin devamında, Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra Dolar/TL kuru ve ons altın fiyatının da nasıl bir seyir izleyeceği değerlendirilebilir.