Dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biri olan patates kızartmasının, yaşlanmayı hızlandırabileceğine dair yeni bir araştırma yayımlandı. Araştırmaya göre, yüksek sıcaklıkta kızartılan patateslerde oluşan son dönem gelişmiş glikasyon ürünleri (AGE'ler), cilt ve dokularda hasara neden olarak yaşlanmayı hızlandırıyor.

PATATES TÜKETEN HIZLI YAŞLANIYOR

Araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tufts Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapıldı. Araştırmacılar, 20-65 yaş arası 1.600'den fazla kişinin verilerini inceledi. Veriler, düzenli olarak patates kızartması tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha erken yaşlanma belirtilerine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılara göre, yüksek sıcaklıkta kızartılan patateslerde oluşan AGE'ler, cilt ve dokularda hasara neden olarak yaşlanmayı hızlandırıyor. AGE'ler, protein ve yağların şeker ile birleşmesi sonucu oluşuyor. Bu birleşim, hücrelerde serbest radikallerin oluşmasına neden oluyor. Serbest radikaller, hücrelere zarar vererek yaşlanmayı hızlandırabiliyor.

Araştırmacılar, patates kızartması tüketmek isteyenlerin, kızartma süresini kısaltarak ve daha az yağ kullanarak AGE oluşumunu azaltabileceklerini söylüyor. Ayrıca, patates kızartmasını fırında veya ızgarada yaparak da AGE oluşumunu azaltmak mümkün.

  • Yüksek sıcaklıkta kızartma AGE'leri artırıyor
  • AGE'ler hücrelere zarar veriyor
  • Patates kızartmasını daha az tüketmek faydalı

Patates kızartması, lezzetli ve doyurucu bir yiyecek olsa da, aşırı tüketimi sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle düzenli olarak patates kızartması tüketen kişilerin, yaşlanma belirtilerine karşı dikkatli olması gerekiyor.

Editör: Haber Merkezi