Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 salgınının başından bu yana en yoğun vakaların görüldüğü bir döneme girildiğini açıkladı. Yaptığı değerlendirmelerde, yapılan testlerin yarısından fazlasında koronavirüs tespit edildiğine dikkat çeken Ceyhan, bu durumun özellikle Eris varyantının etkisi olduğunu belirtti. 

Ceyhan, özellikle Mersin'de düzenlenen bir toplantıya katılan meslektaşlarının yarısının Kovid-19'a yakalandığını ifade etti. Kendisi ABD'de olduğu için toplantıya katılamadığını ancak Hacettepe Tıp Fakültesi'nden Mersin'e giden arkadaşlarının Covid-19'a yakalandığını belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, Eris varyantının hızlı ve kolay bulaşma özelliğine vurgu yaparak, hastalığın ağır seyrettiği gruplar dışında genellikle hafif belirtilerle geçtiğini söyledi.

Testlerin Yüzde 50'sinden Fazlasında Koronavirüs Tespit Ediliyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsün sürekli mutasyona uğraması nedeniyle mevcut testlerin duyarlılığının azaldığını da açıkladı. Covid-19'un mevcut testlerle tespit edilebilme oranının yüzde 50'nin altına düştüğünü belirten Ceyhan, testlerin eskisi kadar yoğun bir şekilde yapılmadığını ifade etti. Bu durumu, Sağlık Bakanlığının test kriterlerinin 2020'de, salgının başlangıcında belirlenmesine bağlayan Ceyhan, kriterlerin güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Ceyhan, mevcut verilerin özellikle özel laboratuvarlarda test yaptıran kişilerin sonuçlarını yansıttığını da ekledi.

Eris Varyantının Hızlı Bulaşma Özelliği

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın uyarıları, Covid-19'un yeni varyantlarına karşı tedbirlerin ve test stratejilerinin gözden geçirilmesi gerekliliğini bir kez daha gündeme getiriyor.