Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı ve ülkenin enflasyonla mücadelesinde yeni bir döneme işaret etti. Ağustos'ta yaşanan aylık enflasyon artışı yüzde 9.09 olarak kaydedilirken, yıllık bazda enflasyon oranı da yüzde 58.94'e ulaştı. Temmuz ayında yüzde 9.49 artan enflasyon, Ağustos'ta da yükselmeye devam etti.

TÜİK'e göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9.09 arttı. Aynı endeks, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 43.06, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 58.94 artış kaydetti. On iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 56.28'lik bir artış görüldü.

Ağustos ayı enflasyonu için önceden yapılan tahminler ise geride bırakıldı. Reuters anketinde öngörülen aylık artış yüzde 7, yıllık artış ise yüzde 55.9 olarak hesaplanmıştı. Ancak gerçek rakamlar, bu tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enflasyonun harcama gruplarına göre incelendiğinde, konut maliyetlerindeki artış yüzde 24.97 ile en düşük seviyede gerçekleşirken, lokanta ve otel hizmetleri yüzde 89.31'lik artış ile en yüksek artışı kaydetti. Eğitim harcamalarında ise yüzde 3.11'lik bir artış gözlemlenirken, ulaştırma giderleri yüzde 16.61 arttı.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yıllık bazda yüzde 49.41 artış gösterirken, aylık bazda yüzde 5.89 arttı.

TÜİK'in açıkladığı Ağustos ayı enflasyon rakamları, ekonomik istikrarın korunması ve enflasyonla mücadelede daha fazla çaba gerektiğine dair sinyaller gönderiyor. Bu gelişmeler, ekonomi politikalarının gözden geçirilmesi ve sıkı önlemlerin alınması ihtiyacını vurguluyor.