Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiyi dengeleme yolunda zorlu bir sürecin içinde olduklarını ve politika değişikliğine sabır gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Şimşek, "Enflasyon beklentilerini sıfırlamak için güvene ihtiyacınız var" dedi.

Düzeltmek Zaman Alacak

Financial Times gazetesine konuşan Şimşek, son dönemdeki faiz artışlarının arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destek ve bağlılığının bulunduğunu ifade etti. Ancak, Şimşek doğru yolda olduklarını ve güvenin geri döndüğünü belirtirken, hala zorlu bir dönemde olduklarını da ekledi.

Enflasyon, Rezervler ve Cari Açık Hedeflerinde

Mehmet Şimşek, enflasyonu düşürmeye, tükenen döviz rezervlerini yeniden inşa etmeye ve cari açığı azaltmaya odaklanacaklarını söyledi. Ayrıca, daha yüksek ihracat ve yatırımın ekonomik büyümenin temeli olacağını belirtti. Türkiye'nin tüketici harcamalarına daha az bağımlı hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, kur korumalı mevduat uygulamasını da kademeli olarak gevşetmeye çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Jeopolitik İlişkilere Vurgu

Şimşek, Batılı ülkeler ve Körfez ülkeleriyle daha yapıcı ilişkiler kurmanın ekonominin canlanmasına yardımcı olacağını söyledi ve Türkiye'nin jeopolitik bir durgunluktan çıkma sürecinde olduğunu belirtti.