ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, 2024'te Türk Lirası'nda değer artışı beklediğini açıkladı. JPMorgan, gelişmekte olan piyasalara ilişkin 2024 için ana beklentilerinden birinin TL'de değer artışı olduğunu belirtti.

Son yıllarda art arda keskin değer yitiren TL'de, seçimlerin ardından para politikasında 180 derece değişikliğe gidilmesi ve politika faizinin büyük ölçüde yükseltilmesiyle iyimserlik oluştu.

Fırtına Geliyor: Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten Kritik Uyarılar Fırtına Geliyor: Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten Kritik Uyarılar

JPMorgan tarafından dün yayımlanan raporda Polonya, Güney Afrika ve İsrail'in yanı sıra Türkiye'ye de dikkat çekilerek "(2024 yılının) ilk yatırım teması toparlanma" denildi.

Açıklamada TL'nin dolar karşısında değer kazanacağı işlem türlerine atıfta bulunularak, "TL için var olan ağırlığı artır tavsiyemize 6 ay vadeli USDTRY forward'lerini ekliyoruz" denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da uyguladıkları dezenflasyon programının çok büyük ihtimalle lirada reel olarak değerlenmeye sebep olabileceğini belirterek “Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona ermiştir” ifadelerini kullanmıştı.

JPMorgan'ın açıklaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları, TL'de değer artışı beklentilerini güçlendirdi. Ancak, TL'nin dolar karşısında değer kazanıp kazanamayacağı, uygulanan para politikasının başarısına ve küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olacak.

Editör: Haber Merkezi