Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay'daki Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun ölümünün ardından Covid-19 ve Eris varyantı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Mahmutluoğlu'nun vefatının kara propaganda aracı olarak kullanıldığını ifade etti. Mahmutluoğlu'nun ölümünün, Eris varyantı sebebiyle bilimsellikten uzak tedbirlerin uygulanmasına ve aşı kampanyalarının başlatılmasına yönelik propaganda amacı taşıdığını belirtti.

Bilim ve Aşı Üreticileri Üzerine Çarpıcı İfadeler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 ile mücadelede bilimin önemine vurgu yaparak, aşı üreticilerinin ticari çıkarlarının bilimin önüne geçmemesi gerektiğini dile getirdi. Gereksiz ilaçların kullanılmasının ve hekimler tarafından önerilmesinin etik olmadığını belirten Bakan Koca, hastaların sağlıkla ilgili kararlarının hekimler tarafından verilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplu Aşılama ve Kapanma Tedbirleri İle İlgili Net Açıklama

Sağlık Bakanı Koca, gündemdeki küresel ve yerel propagandanın, toplu aşılama kampanyaları veya kapanma gibi tedbirlerin uygulanmasına dair endişelerin bir sonucu olarak değerlendirilmesini reddetti. Covid-19'un artık grip gibi mücadele edilebilecek bir hastalık olduğunu söyleyen Bakan Koca, "85 milyon müsterih olsun" ifadeleriyle toplumun rahatlamasını sağladı.

Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun Sağlık Durumu ve Bilimsel Gerçeklik

Sağlık Bakanı, genç yaşta kaybedilen Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun sağlık durumunu açıkladı. Mahmutluoğlu'nun ölümünün, kalp yetmezliği rahatsızlığına bağlı gelişen hastalıklarla birleşen solunum yolu enfeksiyonu sonucu meydana geldiğini belirtti. Üstelik, yapılan üç ayrı PCR testi sonucunda Covid-19 pozitifliğine rastlanmadığını açıkladı. Bakan Koca, Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun adının yanlış bilgilerle karıştırıldığını ve kara propaganda amaçlı kullanıldığını vurguladı.

Hekimlik ve Saygı

Son olarak, Bakan Koca, hekimliğin renginin beyaz olduğunu ve bir hekime kara propaganda yakışmadığını ifade etti. Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun adının karıştırıldığı tezvirattan etkilenmemesi gerektiğini ve rahmetle anılmasını temenni etti.