Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan maaş zamlarını duyurdu. Maaş zamlarının açıklanmasından sonra emekli milletvekili maaşlarına gelen zam da belli oldu. Erdoğan yaptığı açıklamada kamu personellerine yüzde 17.55 + 8 bin 77 liralık ilave zam yaptı. SSK, Bağkur ve emekli sandığı emeklilerine ise yılın ikinci yarısında yüzde 25'lik maaş zammı uygulanacağı bildirildi. 

15 Temmuz'da sadece enflasyon farklı maaş zamları hesaplara yatırılacak. Kanun meclisten geçtikten sonra ek 8 bin 77 TL'lik zam oranı ayrı bir zamanda, kanun Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra hesaplara yatırılacak.

Kanuna göre emekli milletvekilleri de emekliler gibi maaş zammı alacak. Vekillere 17.55'lik enflasyon farkına ek olarak yüzde 7.45'lik refah payı zammı verilecek ve 55 bin TL olan emekli vekil maaşı, 64 bin TL yerine 69 bin liraya çıkacak.

Önerge gerekçesi ise şu şekilde açıklandı:

Maddeyle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 43’üncü maddesine istinaden emekli aylığı alanların emekli aylıklarının 5510 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılan emekli memurlar ile hak sahiplerine ödenen aylıklarda yapılacak yüzde 25 oranındaki artışa paralel olarak yeniden düzenlenmesi amaçlanmaktadır

Ek zam, kanun yürürlüğe girdikten sonra hesaplara yatacak. Kanun bugün genel kurula gelecek ve kısa sürede geçmesi bekleniyor.

HABER7