Polimetre’nin, 28. Dönem Milletvekili Seçim Sonuçlarına göre, 11 Büyükşehir Belediyesinde İttifaklı ve İttifaksız Senaryolarını hazırladı. Muhalefet ittifak yapmazsa bu belediyeleri iktidara kaptırıyor. Konya'da ise durum oldukça farklı.

Milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hüsran yaşayan Altılı Masa'nın Mart 2024'te yapılacak olan belediye başkanlığı seçimlerinde ne yapacağı merak konusu. İYİ Parti ve CHP çekişmeli kurultaylara hazırlanırken, İYİ Parti ittifak için ayak diretiyor. Saadet, DEVA, Gelecek ve Demokrat Parti'ye yerel seçimlerde ittifak için kapıları kapatan İYİ Parti’nin yerel seçimlerde CHP ile ittifak için büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterecekleri kişinin desteklenmesi koşulunu dayatacağını ileri sürdü.  Polimetre, 28. Dönem Milletvekili Seçim Sonuçlarına göre, 11 Büyükşehir Belediyesinde İttifaklı ve İttifaksız Senaryolarını hazırladı.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, muhalefet kanadında 2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel yönetimlerde siyasi partilerin seçimlere ittifaklı mı, ittifaksız mı gireceği de tartışıldığını belirterek, "İYİ Parti, ittifak için büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterecekleri kişinin desteklenmesi koşulunu dayatacak. Gerekçe olarak da, ‘2019'da biz sizi destekledik, şimdi de siz bizi destekleyin’ diyecek." iddiasında bulundu. 

Polimetre, 28. Dönem Milletvekili Seçim Sonuçlarına göre, 11 Büyükşehir Belediyesinde İttifaklı ve İttifaksız Senaryolarını hazırladı. Polimetre’nin, 28. Dönem Milletvekili Seçim Sonuçlarına göre, 11 Büyükşehir Belediyesinde İttifaklı ve İttifaksız Senaryolara ilişkin rapor hazırladı. Buna göre CHP ittifak yapmazsa 11 büyükşehirden sadece 4 belediyeye ilende tutabiliyor. 

Polimetre'nin hazırladığı rapora göre, CHP İttifak yapmasa bile İzmir, Mersin, Muğla Ve Antalya Belediye Başkanlıklarını kazanıyor. Ancak İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Muğla, Hatay ve Balıkesir için ise ittifak kaçınılmaz görünüyor.

millet-ittifaki-kazandigi-sehirler

KONYA'DA NE YAPSALAR OLMUYOR

Muhalefet kanadında bulunan partilerin tümünün bir araya gelmesi yerel seçimlerin sonucunu etkilemiyor. Konya'da AK Parti yüzde 69,33'lük oy oranıyla Cumhur İttifakı'na destek veriyor. Bu destekte AK Parti'nin yüzde 47,95, MHP'nin yüzde 14,31, Yeniden Refah'ın 5,07 ve BBP'nin de yüzde 2'lik oranı bulunuyor.

Altılı Masa olarak bilinen kanadın ise oy oranı toplam 22,35. CHP'nin yüzde 13,68, İYİ Parti'nin yüzde 8,66'lık oy oranının bulunduğu Millet İttifakı'na destek verdiği bilinen Yeşil Sol'un yüzde 3,21, TİP'in de 0,41'lik oyu bulunuyor.

Seçimin ikinci turunda Millet İttifakı'na katılan Zafer Partisi'nin Konya'daki oy oranı 2,94. 

konya-secim-sonuclari-11-haziran-yerel-secim

İTTİFAKLARIN MİLLETVEKİLİ SAYILARI VE OY ORANLARI

CUMHUR İTTİFAKI: 12 %69.33
AK PARTİ: 9 %47.95
MHP: 2 %14.31
YRP: 1 %5.07

MİLLET İTTİFAKI: 3 %22.35
CHP: 2 % 13.68
İYİ: 1 %8.66