Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından X hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca, X hastalığının henüz gerçek hayatta karşılığı olmadığını, ileride bir gün bir salgın yaşanacak olursa, ona hazırlıksız yakalanmamak için yapılan çalışmalarda teorik anlamda geçtiğini söyledi.

Koca, "Farzımuhal Hastalık. DSÖ’nün verdiği isimle X hastalığı. Gerçek hayatta karşılığı yok. İleride bir gün bir salgın yaşanacak olursa, ona hazırlıksız yakalanmamak için yapılan çalışmalarda teorik anlamda geçiyor. Siz rahat olun. Ve kendinizi soğuk algınlığından koruyun" dedi.

Koca'nın açıklaması, X hastalığının gerçek hayatta karşılığı olmadığı ve henüz bir salgına yol açmadığı yönündeki endişeleri giderdi. Ancak, Bakan Koca'nın "kendinizi soğuk algınlığından koruyun" uyarısı, üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığı bir dönemde dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), X hastalığını, henüz tanımlanmamış ancak ciddi bir bulaşıcı hastalık potansiyeli olan patojenlere verilen varsayımsal bir terim olarak tanımlamaktadır. X hastalığı, bir salgına veya birden fazla ülkeye veya kıtaya yayılması halinde pandemiye neden olabilecek bir tehdit olarak kabul edilmektedir.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, X hastalığına karşı hazırlıklı olmanın önemini vurgulayarak, ülkelerin bu ortak düşmanı ele almak üzere bu mayıs ayına kadar bir pandemi anlaşmasına varmalarını umduğunu ifade etmişti.

Koca'nın açıklaması, X hastalığının gerçek hayatta karşılığı olmadığını ve henüz bir salgına yol açmadığını yönündeki endişeleri giderdi. Ancak, Bakan Koca'nın "kendinizi soğuk algınlığından koruyun" uyarısı, üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığı bir dönemde dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı.