Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyetin 100. yılı için zincir marketlerden enflasyonla mücadele için yapılan indirim çağrısına destek vererek yüzde 50'ye yakın indirim vaadiyle dikkat çekmişti. Ancak bu indirimler, tüketicilerin beklentilerini karşılamadı ve fiyat artışlarının önüne geçemedi. TKK marketlerindeki kuruş kuruş indirimlerin ardından birçok üründe fiyatlar yüzde 14'e varan oranda arttı.

Erdoğan'ın çağrısından önce 2 litrelik zeytinyağı 309 TL'ye satılırken, indirim çağrısının ardından herhangi bir düşüş yaşanmadı ve fiyatı bir haftada yüzde 14 artarak 350 TL'ye ulaştı. Benzer şekilde, 525 gram peynir, 114 TL'den 127.50 TL'ye yükseldi. Fasulye, 39.50 TL'den 44.90 TL'ye çıktı. Buğday unu ise indirim çağrısına rağmen fiyatını düşürmedi ve 69.90 TL'den 73.90 TL'ye yükseldi.

Konya'da En Çok Görülen Araçlardan Biri TOGG Oldu Konya'da En Çok Görülen Araçlardan Biri TOGG Oldu

Tarım Kredi Kooperatif Market'te Vita Yağ indirime girdi, fakirin umudu daha uygun fiyatlı oldu Foto Galeri: Tarım Kredi Kooperatif Market'te Vita Yağ indirime girdi, fakirin umudu daha uygun fiyatlı oldu

Ayrıca, indirim çağrısıyla 14.50 TL'ye düşen makarnanın fiyatı tekrar 15 TL'ye çıktı. 1 litre süt, ambalaj değişikliğiyle birlikte 20.40 TL'den 23.50 TL'ye yükseldi.

Üreticiler, maliyetlerin düşmediğini ve bu nedenle fiyat indirimlerinin gerçekleşemediğini belirtirken, tüketiciler ise beklenen indirimlerin yerine fiyat artışlarının geldiğinden hayal kırıklığına uğradı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyonla mücadele çağrısına destek vermek isteyen Tarım Kredi Kooperatifleri'nin vaat ettiği indirimlerin gerçekleşememesi, ekonomik zorluklarla başa çıkmaya çalışan vatandaşlar arasında büyük bir soru işareti yaratmış durumda.